Pukeutumisohjeistus
Pelit
Pelaajat Ottelutapahtumissa kenttäpelaajilla tulee olla yllään FBC Turun tummansiniset Niken pelishortsit, keltaiset Niken pelisukat ja keltainen Niken pelipaita sekä sisäpelikengät. 1998 ja sen jälkeen syntyneillä tulee aina olla käytössään suojalasit. Maalivahdeilla on käytössäan joko vihreä Niken pelipaita tai Oxdogin maalivahdin paita.
Jos ottelua edeltää kentällä tapahtuva alkulämmittely tulee tässä yhteydessä joukkueen käyttää yhtenäisiä varusteita. Osalla joukkueista on Beecee tai Oxdog lämmittelypaitoja, osalla sponsoreilta saatuja lämmittelypaitoja ja osalla ei mitään. Oleellista on, että kaikkilla joukkueen pelaajilla on kuitenkin sama varustus kentällä tapahtuvassa alkulämmittelyssä. Jos joukkueella ei ole lämmittelypaitoja ei kentällä myöskään mennä pelaajien omissa t-paidoissa etc, vaan tällöin lämmittelyssä ollaan jo pelipaidat yllä.
Jos joukkue on hankkinut Exel/Oxdog talvitakit tai Niken tuulipuvut, niin pelaajat tulee velvoittaa käyttämään näitä edustusasuna matkoilla ottelutapahtumiin sekä mahdollisesti pelipaikalla otteluiden välisenä aikana.
Valmentajat ja toimihenkilöt Ottelutapahtumissa valmentajat kuin myös vaihtopenkillä olevat toimihenkilöt käyttävät FBC Turun Nike pike-paitoja. Paitoja saa tilattua seuran toimistolta ja ne ovat maksuttomia. Tämän lisäksi talviaikaan valmentajat ja toimihenkilöt voivat käyttää vaihtopenkillä Niken Beecee-huppareita, jotka jokaisen tulee tässä tapauksessa itse hankkia tai sopia joukkueen kanssa huppareiden hankkimisesta. Tällöinkin on hyvä, että joukkueen vaihtopenkillä olevat valmentajat ja toimihenkilöt keskenään sopivat mitä seuran vaatetusta käyttävät kussakin ottelutapahtumassa.
Harjoitukset
Pelaajat Kenttäpelaajilla tulee olla yllään shorsit, t-paita ja sisäpelikengät. Harjoitusten sisäosuudessa ei käytetä missään ikäluokassa pitkiä housuja vaan vain ja ainoastaan shortseja. Toivottavaa olisi, että pelaajat käyttäisivät harjoituksissa aina myös pitkiä sukkia, joita otteluissakin käytetään. Suojalasit ovat pakolliset 1998 ja sen jälkeen syntyneillä pelaajilla. Varaa harjoituksiin aina myös juomapullo. Jos joukkueella on yhteiset harjoituspaidat tai vastaavat tulee pelaajat velvoittaa käyttämään niitä aina harjoituksissa.
Harjoitusten ulko osuudessa käytetään aina sään mukaista varustusta. Jos joukkue on hankkinut Niken tuulipuvut tulee näitä käyttää ulko osuudessa.
Valmentajat ja toimihenkilöt Joukkueiden valmentajien ja toimihenkilöiden on syytä aina huomioida millaisen mielikuvan he itsestään pukeutumisellaan jättävät niin pelaajille, vanhemmille kuin mahdollisille katsojille. Valmentajan tulee aina muistaa harjoitustapahtumassakin olevansa FBC Turun virallinen edustaja, joten pahitteeksi ei ole, että seuran ja/tai sen yhteistyökumppaneiden logo myös näkyisi valmentajan varusteissa. Suositeltavaa siksi on, että harjoituksissa valmentajan asuste olisi aina urheilullinen esim. tuulipuku, college-paita tai vastaava. |